Szende András
Szende András

tájépítész

Milyen legyen a budavári Szent György tér?

Tovább zajlik a közéleti vita a budavári Szent György tér építészeti megformálásáról. A napokban ismét előkerült egy korábbi pályázatból származó látványterv, ami alternatívát jelenthet a rekonstrukciós, újjáépítő megoldásokkal szemben. Az alábbi két kép szinte egy látószögből mutatja a várpalota kapuját jelentő tér egy-egy beépítési elképzelését.

Az alternatívaként felmerült látványterv Csomay Zsófia és tervezőtársai pályaművéből a 2017-es tervpályázatra. 

A Főhercegi-palota rekonstruált állapotának látványterve. Kép forrása.


Szende András
Szende András

tájépítész

Az épített környezet - közügy

Az építészet a legdemokratikusabb művészeti ág. Élvezetéhez nem kell múzeumba menni, vagy éppen árverésre járni. Ugyanakkor a "műalkotásokat" akkor is látjuk, ha éppen nem akarjuk, sőt, ezekben élünk, dolgozunk, szórakozunk. Ezért az építészet  és az épített környezet - közügy.

Az archiTEXTÚRA blog ezzel a közüggyel, a magyar építészet, városépítészet és tájépítészet értékeivel és kihívásával foglalkozik. Alapvetően nem az egyes épületek és beruházások építészeti kritikájáról lesz szó, hanem a tágabb összefüggésekről, a jó vagy éppen rossz példa mögött álló szemléletről, épített örökségünkkel való sáfárkodásról, az illeszkedésről, vagy éppen a fenntarthatóságról. Fontos szerephez jutnak majd az olyan időszerű témák, mint a rekonstrukció, a lakóparkok jelensége, környezetünk túlépítése, vagy a gépkocsihasználat a XXI. századi városban.

Az archiTEXTÚRA blog egyik központi témája az örökségvédelem, elsősorban a történelmi Magyarország műemlékeinek, a frissen megújult, vagy éppen üresen pusztuló emlékek bemutatása. Azonban egy-egy emlék nem csak önmagában áll, gyakran az egész környező tájat meghatározza, mint a kevéssé ismert majki remeteség, sőt, gyakran egy-egy település  vagy régió fejlődésének záloga is lehet. (A külön nem jelölt képek saját felvételek.)